Dagmara Mieszkis-Święcikowska - lekarz weterynarii /behawiorysta

Świat zwierząt fascynował mnie od zawsze...

 Już jako dziecko interesowałam się tym: Co zwierzęta robią ? Jak myślą? Dlaczego zachowują się w określony sposób?  Czytałam więc książki, szperałam w dostępnych  opracowaniach , oglądałam filmy... Wszystko  na temat zwierząt i ich zachowań. Każdą wolną chwilę poświęcałam na obserwowanie zwierząt, zarówno tych  żyjących w moim domowym zaciszu, jak i tych spotykanych  na spacerach w  pobliskich lasach,  na polanach, na  łąkach. Cały czas odczuwałam pewien niedosyt... Nadal nie potrafiłam znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie zagadnienia. Moje poszukiwania trwały więc dalej i  dalej ….

To zainteresowanie światem zwierząt doprowadziło mnie z Kujaw (Włocławka- mojego rodzinnego miasta) wprost na Warmię do Olsztyna, gdzie podjęłam studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Tam przez sześć lat zdobywałam niezbędną wiedzę na temat życia, zwyczajów, zdrowia, chorób  i metod  leczenia zwierząt domowych i gospodarskich. Nie ukrywam, że nie było łatwo. W czasie studiów zdarzały się lepsze i gorsze momenty. Jednak udało się. Po sześciu latach nauki przyszła długo wyczekiwana nagroda- ukończenie studiów i uzyskanie tytułu lekarza weterynarii.

Zaraz po studiach rozpoczęłam swój zawodowy etap życia, ściśle związany ze zwierzętami, który nieprzerwanie trwa do dziś. Moją główną specjalnością jest  behawioryzm. Każdego dnia staram się pomagać właścicielom zwierząt rozwiązywać , przezwyciężać problemy zachowawczo- wychowawcze występujące u ich czworonogów. I choć trudno w to uwierzyć, to powyższe problemy spotyka się już u co trzeciego psa i u co czwartego kota. To właśnie z psami i kotami pracuję najczęściej. Poza psami i kotami zdarza mi się konsultować inne gatunki zwierząt: króliki, chomiki, świnki morskie, papugi  a nawet jeże pigmejskie. Tak, tak te małe czworonogi też potrafią... dać się we znaki swoim opiekunom :)

W kręgu moich zainteresowań zawodowych znajduje się również dietetyka weterynaryjna i zoofizjoterapia .

Codzienna praca daje mi mnóstwo radości. Lubię pracować ze zwierzętami i ich właścicielami. Bardzo mnie  cieszą i mocno motywują do dalszego działania sukcesy odnoszone przez moich pacjentów i ich opiekunów w trakcie trwania terapii behawioralnej...nawet te najmniejsze.  Przyjemnie jest patrzeć, jak odbudowuje  się relacja między czworonogiem a właścicielem, jak zacieśniają się więzi między nimi, a problemy behawioralne , które istniały jakiś czas temu, dzięki mojej pracy, dzięki zaangażowaniu właściciela odchodzą w nieznane . 
Wiem , że wybrałam właściwą drogę zawodową. Wiem, że jestem na właściwym miejscu, że jestem potrzebna zarówno czworonogom, jak i ich właścicielom. To naprawdę wspaniałe uczucie móc zrobić coś pożytecznego dla innych :)

lek.wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Pamiętaj, że im  wcześniej zajmiemy się korektą niepokojących zachowań, tym  łatwiej i szybciej skorygujemy błędy.

Współpracuję z...